پاراوان چیست و چه کاربردی در دکوراسیون داخلی دارد؟

اسفند ۹, ۱۳۹۸
0 نظر

برای جدا کردن بخشی از فضا در محیط‌های داخلی گاهی اوقات می‌توان بدون نیاز به انجام تخریب و ساخت و ساز از گزینه‌های راحت‌تری همچون پاراوان استفاده کرد. پاراوان یک نوع پارتیشن متحرک است که برای پارتیشن بندی و تفکیک فضا از آن استفاده می‌شود و ریشه اصلی این کلمه از کلمه فرانسوی (paravent) نشات می‌گیرد. با توجه به محدودیت فضا به خصوص در اماکن اداری و تجاری از این نوع پارتیشن متحرک برای حفظ حریم بخش‌های مختلف استفاده شده و عمدتا دارای لولا و 4 لنگه است که برای جدا کردن قسمت‌های مختلف در اماکن مختلفی همچون خانه، اداره، محل کار، مطب پزشکی، بیمارستان‌ها، کلینیک‌های درمانی، مغازه‌ها، آرایشگاه‌ها و غیره  کاربرد دارد. در شرکت‌ها و اداره معمولاً از پارتیشن شیشه‌ای برای جداسازی فضا استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی انواع پاراوان‌ها و قیمت خرید پاراوان خواهیم پرداخت.

پاراوان

پیش از این اغلب پاراوان‌ها از چوب ساخته می‌شدند اما امروزه با توجه به بالا بودن قیمت چوب اغلب از ام‌دی‌اف برای ساخت پاراوان‌ها استفاده می‌شود که البته پارچه، فلز، شیشه، پی وی سی و چوب طبیعی نیز از جمله دیگر جنس‌هایی هستند که در پاراوان‌ها استفاده می‌شود که نوع پی وی سی و ام دی اف در کنار دارا بودن طرح‌های متنوع، استحکام و ماندگاری بیشتری نیز دارند و به راحتی و بدون نیاز به شستشو تمیز خواهند شد.

 در ارتباط با ابعاد پاراوان‌ها باید بگوییم که اصولا عرض پاراوان ۴۰ الی ۶۰ سانتی متر بوده و ارتفاع آن به ۱۸۵ سانتی‌متر می‌رسد که ابعاد استاندارد پاراوان‌ها است و در صورت تغییر این ابعاد ایستایی آن کمتر شده و با کوچکترین ضربه سقوط خواهد کرد ولی در حالت کلی دوام و استحکام بالایی داشته و برای سالها می‌توان از آنها استفاده کرد. تعداد لته یا لنگه‌های پاراوان ۳ الی ۴ عدد است.

پاراوان‌ها نیازی به شستشو ندارند و به عنوان المانی زیبا در دکوراسیون محسوب می‌شوند که برای تمیز کردن آنها تنها استفاده از یک دستمال مرطوب کافی است و به لحاظ کارکرد نه تنها جنبه دکوراتیو دارند بلکه کاربردی هم هستند و به همین جهت هم بهترین گزینه هم برای تزئین فضا و هم تقسیم بندی آن هستند.

برای معرفی انواع پاراوان ابتدا باید به تمایز پاراوان و پارتیشن بپردازیم. این دو مفهوم با هم کاملا متفاوت هستند و باید توجه داشت که به پاراوان، پارتیشن متحرک نیز می‌گویند. در واقع پاراوان‌ها برعکس پارتیشن ثابت، قابلیت جابجایی دارد به این صورت که شما می‌توانید به راحتی پاراوان یا پارتیشن متحرک را بلند کرده و جابجا کنید و آن را متناسب با دکوراسیون منزل یا محل کار خود در قسمت‌های مختلفی قرار دهید اما باید بدانید که امکان ثابت کردن پاراوان هم وجود دارد که در این صورت دیگر قابلیت جابجایی آن از بین می‌رود.

انواع پاراوان و مزایا و معایب هر یک به همراه هزینه آنها

برای انتخاب پاراوان‌ها باید با توجه به سلیقه و نوع مبلمان اعم از مدرن و یا سنتی و به خصوص کفپوش، دیوارپوش و مدل پرده اقدام کرد چرا که این دیوارهای متحرک به ما فرصت بیشتری برای اعمال تغییر در دکوراسیون را می‌دهند و با توجه به طرح و جنس آنها می‌توانیم محیطی زیباتر را به وجود بیاوریم.

در ساخت پاراوان از ابزارهای مختلفی از جمله قطعات پانل چوبی، لولای ظریف، پارچه، چسب حرارتی و غیره استفاده می‌شود که تاریخچه آن به دوران پادشاهان چینی و کشور چین برمی‌گردد که در آنها از نقش و نگارهای خاصی استفاده می‌کردند. چینی‌ها پاراوان را در مقابل ورودی درب‌ها قرار می‌دادند تا در هنگام باز شدن تمامی فضای خانه دیده نشود. پس از چین استفاده از پاراوان در ژاپن و کره مرسوم شد و سپس وارد بریتانیا و فرانسه شد.

در ایران نیز در معماری سنتی ایرانی در بدو ورود خانه‌ها فضایی هشت ضلعی وجود داشته که به آن هشتی می‌گفتند و  پاراوان برای حفظ حریم خصوصی محیط داخل طراحی شده بود. همچنین برای پوشاندن بخشی از بخش‌های خصوصی خانه‌ها یا اماکن مانند سرویس بهداشتی و غیره نیز استفاده می‌کردند و به همین دلیل این محصول یکی از پر طرفدارترین محصولات برای تقسیم بندی محیط به صورت متحرک و حفظ حریم خصوصی است.

پیام بگذارید